Gümrükleme

Gümrük mevzuatı bölümünde eksper personellerin kontrol ve yönteminde gümrükleme hizmeti sağlanmaktadır. Türkiye’nin tüm noktalarında transit, aktarma, dışalım ve dışalım prosedürleri yönetiliyor. Genellikle dışalım ve dışalım prosedürlerinde kapsamlı gümrük ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Gümrük mevzuatlarındaki farklılıklar derli toplu olarak takip edilmektedir. Bu alanda müşteriler eş vakitli olarak bilgilendirilmektedir.

 

Gümrükleme Nedir?

Dış ticaret faaliyetlerinde hizmet ya da ürünlerin gümrüklü sahalardan geçişi esnasında devlet ile olan prosedür ve ilişkilerin yürütülmesidir. Bağımsız her devletin kendisine ait bir gümrük bölgesi vardır. Ülkelerin gümrük bölgelerine giren ya da çıkan her ürün gümrük mevzuatına ideal olması amacıyla gümrük prosedürlerine tabi tutulur. Genel olarak bu prosedürlere gümrükten geçme denilir. Eğer gümrük izni dışalım adımında yapılıyor ise buna dışalım gümrük izni denilecektir. Aynı şekilde dışalım adımında ise dışalım gümrük izni ismini alır.

İhracat Gümrükleme Temelleri

Ülkeye ve ürüne göre dışalım gümrükleme prosedürleri değişir. İhracat her ülkenin teşvik ettiği bir ekonomik faaliyettir. Bunun yanısıra birtakım maddelerin ihracında yasaklamalar ve kısıtlamalar olabilir. İhracatçılar buna ilgi etmelidir. Tarihi yapıt ihracı pek çok ülke doğrulusunda yasaklanmıştır. Silah ve mühimmat ihracında ise yetki sahibi makamlardan dışalım izni ve lisansı alınmalıdır.

 

İhracatta Gümrük İşlemleri Nasıl Tamamlanır?

İhracat sürecinde birtakım izin süreci iş akışında şu noktalara ilgi edilmelidir:

* Ürünlerin üretimi tamamlanmalıdır. Paketlenerek dışalım amacıyla hazır duruma gelmelidir.

* Nakliye organizasyonu yapılmalıdır.

* Yüklerin yükleneceği yerden taşınması, malların taşıyıcı depolarına teslim edilmesi ya da liman üzerinden taşınacak ise ürünlerin yükleme limanına naklinin yapılması lüzumludir.

* İhracat yapan ülkenin mevzuatına ideal bir şekilde belgeler hazırlanmalıdır.

* Hangi kanal vasıtası ile kabul edilmiş ise sevkiyatın gümrük beyannamesinin hazırlanması önemlidir.

* İhracatçı ülkenin gümrük yönetimi lüzumlu hallerde malların ya da belgelerin muayenesini yapmalıdır.

* Ürünlerin dışalımçı ülkenin gümrük bölgesinden ayrılması lüzumludir.

* İşlemler dışalım gümrük beyannamesi ile kapatılmalıdır.

Eşyanın Gümrük Değeri Nedir?

Gümrük kanunu ve yönetmeliğinin ikinci kısım üçüncü bölümünde yer alan hükümler kapsamında eşya gümrükleme çerçevesi çizilmiştir. Eşyanın gümrük değeri eşya ticareti ve gümrük tarifesinin yönetmeliklerce belirleme edilen değertedir. İthal eşyanın gümrük değeri ise eşya üzerinden ad valorem sisteme göre hesaplanır.

Eşyanın Gümrük Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Gümrük yönetmeliğinin 89 ile 94’üncü maddesinde belirti edilen değer belirleme tekniklerinin sıra ile uygulanması ile belirleme edilir. Bu teknikler:

* Satış bedeli,

* Aynı eşyanın satış bedeli tekniki

* Benzer eşyanın satış bedeli tekniki

* İndirgeme tekniki

* Hesaplanmış değer tekniki

* Son teknik şeklinde altı başlıktır.

Satış bedeli teknikinde ithal eşyanın değeri satış bedeli üzerinden hesaplanacaktır. Türkiye’ye ihraç hedefi ile oluşturulan satışlarda fiilen ödenen ya da ödenecek fiyat gümrük değeri amacıyla baz alıncak rakamdır.

Profesyonel Gümrükleme Hizmetleri

Yurt dışına oluşturulan nakliye çalışmalarında gümrük işlemleri çok önemlidir. Yurt dışına gönderilen her ürün gümrükten geçer. Ülkemize gelen her üründe gümrük işlemlerine tabi tutulur. Oldukça kapsamlı olan gümrük mevzuatları her vasıta geçişinde uygulanır. Araçlar vatan dışına çıkarken ve ülke geri dönüşlerinde gümrükte pek çok değişik ücretlendirme yapılır. Bu işlemlere navlun adı verilir. Araçlar deniz ya da kara yolu ile devam eder. Geçtikleri ülkede ikinci bir gümrükleme yapılacaktır. Bu işlemler gidilen ülkenin gümrüğüne göre yapılmaktadır.

Tüm gümrükleme hizmetlerinde saatinde ve kesintisiz hizmetler verilmektedir. Bu şekilde tedarik zinciri aksamadan tamamlanması sağlanıyor. Her müşterinin mevzuatına, sektörüne, operasyonel gereksinimlerine ve taleplerine göre özelleştirilmiş çözümler sunulmaktadır. Gümrükleme departmanı senkronize çalışmayı kendine ilke edinmiştir. Bu şekilde dışalım ve dışalım bölümünde problemsiz ve süratli neticeler alınmaktadır.

WeCreativez WhatsApp Support
Sea Nakliyat Canlı Destek
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?